Jún 042013
 
20130604-skolský_pohar-1048

Dôvera Školský pohár SFZ napísala dnes na štadióne pod Zoborom v Nitre svoju druhú kapitolu. Druhý ročník priniesol triumf východoslovenských družstiev. V kategórii chlapcov zvíťazila ZŠ Okružná v Michalovciach, medzi dievčatami si vybojovala prvenstvo ZŠ Gorkého v Trebišove.
Včerajšie zápasy v skupinách napovedali o ambíciách jednotlivých tímov na konečné umiestnenie. Dnešné úvodné kolo a obzvlášť semifinálové zápasy dali odpoveď na otázku, ktoré tímy postúpia do bojov o prvenstvo a ktoré sa budú musieť uspokojiť s nižšími priečkami.
Mimoriadne vyrovnaný bol semifinálový zápas medzi ZŠ Klačno Ružomberok a ZŠ Sadová v Senici. Konečný výsledok bol 1:1, a tak o postupujúcom rozhodovali penalty. V nich mali viac futbalového šťastia chlapci zo Senice, ktorí zdolali svojich rovesníkov v pomere 7:6. O vyrovnanosti tímov svedčia aj ostatné semifinálové výsledky, v ktorých víťazi postupovali do finále zhodne víťazstvom o jediný gól. Družstvo Senice v kategórie chlapcov doplnila ZŠ Okružná Michalovce, v kategórii dievčat sa do finále prebojovali dievčatá zo ZŠ Vrbové a ZŠ Gorkého v Trebišove.
Skôr ako sa pozornosť prítomných sústredila na blížiace sa finále, zaujali svojou prítomnosťou “skutoční” futbalisti a futbalistky. Ako prvý prišiel Nitran Tomáš Vestenický, jedna z nových “hviezdičiek” na slovenskom futbalovom nebi, ktorá zažiarila na nedávnych ME do 17 rokov na Slovensku. “Chlapcom aj dievčatám to na ihrisku ide naozaj dobre,” nešetril chválou pri pohľade na súboje na trávniku a smerom k budúcnosti dodal – “podarilo sa nám so sedemnástkou uspieť na šampionáte doma, skúsime zabojovať aj na MS v Spojených arabských emirátoch.”
Ako druhá sa v útrobách štadióna objavila Eva Kolenová. Slovenská futbalová reprezentantka spojila súkromné aktivity s návštevou turnaja a hneď po jej príchode ju čakalo fotografovanie s družstvami chlapcov a dievčat. Čoskoro ju na tribúne doplnila Janka Vojteková, spoluhráčka z reprezentácie. “Za našich čias sme podobné turnaje nemohli absolvovať, je úžasné, že dievčatá majú možnosť hrať na takomto podujatí. Obzvlášť ma teší, že na turnaji nie sú dievčatá iba akási pridaná kategória, ale bojujú o rovnaké méty ako chlapci,” povedala spokojne smerom k turnaju.
Asi najviac súťažiacich zaujala prítomnosť čerstvého víťaza druhej Bundesligy Petra Pekaríka v drese Herthy Berlín. Peťo priniesol podpis karty, trpezlivo plnil všetky žiadosti o spoločné fotografiu a ako vždy, rozdával úsmevy a pohodovú náladu na všetky strany. “Vidím veľa talentovaných chlapcov a dievčat. Slovensko malo vždy šikovnú mládež a naozaj sa teším pri pohľade na trávnik. Prišiel som podporiť skvelú myšlienku, cítim sa tu naozaj dobre,” pochvaľoval si slovenský futbalový reprezentant Peter Pekarík.
To už vyšlo na oblohe slniečko, ktoré sľúbil deň predtým generálny sekretár SFZ Jozef Kliment a veľké finále mohlo začať. Ako prvé nastúpili dievčatá zo ZŠ Gorkého v Trebišove proti ZŠ Vrbové. Lepšie začali Vrbovčanky. Hneď v úvode zápasu sa dostali do vedenia, no potom ukázali kvalitu dievčatá z Trebišova. Niekoľkými zákrokmi síce pohromu odvrátila brankárka Vrbového, no tlak dievčat z Trebišova bol priveľký. Šnúrou piatich gólov si vypracovali náskok, ktorý udržali až do záverečného hvizdu. Medzi chlapcami súperili o prvenstvo na turnaji ZŠ Okružná v Michalovciach a ZŠ Sadová v Senici. Michalovčania od začiatku diktovali tempo zápasu a postupne zaťažili konto Senice štyrmi gólmi. Seničanom sa podarilo v poslednej minúte streliť gól, no nič to nemenilo na držiteľovi putovného pohára Dôvera Školského pohára SFZ za ročník 2012/13. Obe trofeje tak putujú na východ Slovenska, no obdiv a potlesk si zaslúžili všetci mladí futbalisti a futbalistky. V Nitre totiž zvíťazil v prvom rade futbal.

VÝSLEDKOVÁ ČASŤ
ZŠ Sokolce – ZŠ Komenského Lipany 1:8
ZŠ Tilgnerova BA – ZŠ Velká Okružná Partizánske 2:4
ZŠ s MŠ Lokca – ZŠ s MŠ Sebechleby 2:2 (4:5 p.k.)
ZŠ s MŠ Soblahov – ZŠ Jelenec 4:0
ZŠ Klačno Ružomberok – ZŠ Sadová Senica 1:1 (6:7 p.k.)
ZŠ Okružná Michalovce – ZŠ Trieda SNP B.Bystrica 3:2
ZŠ Vrbové – ZŠ Gessayova BA 2:1
ZŠ Gorkého Trebišov – ZŠ B. Krpelca Bardejov 3:2

ZÁPASY O UMIESTNENIE
Chlapci o 5. miesto: ZŠ Komenského Lipany – ZŠ Velká Okružná Partizánske 2:4
Dievčatá o 5. miesto: ZŠ s MŠ Soblahov – ZŠ s MŠ Sebechleby 4:1
Dievčatá o 7. miesto: ZŠ s MŠ Lokca – ZŠ Jelenec 3:2
Chlapci o 7. miesto: ZŠ Sokolce – ZŠ Tilgnerova BA 2:8
Chlapci o 3. miesto: ZŠ Klačno Ružomberok – ZŠ Trieda SNP B.Bystrica 3:0
Dievčatá o 3. miesto: ZŠ Gessayova BA – ZŠ B. Krpelca Bardejov 2:3
FINÁLE dievčatá: ZŠ Gorkého Trebišov – ZŠ Vrbové 5:2
FINÁLE chlapci: ZŠ Okružná Michalovce – ZŠ Sadová Senica 4:1