Jún 192013
 
20130614_turnajst.žiaci_Fábry_Zošák_(SFZ)

Starší žiaci FC Nitra získali titul majstrov Slovenska. Na finálovom turnaji v Ružomberku prevýšili rovesníkov z troch klubov – Slovan Bratislava, Ružomberok aj Spišskú Novu Ves.
Miniturnaj štyroch najlepších tímov Slovenska preveril schopnosti tímov, mladí hráči museli zvládnuť počas troch dní tri zápasy. Najlepšie sa s podmienkami na turnaji v Ružomberku a okolí vyrovnali hráči FC Nitra. Nitrania vstúpili do turnaja vysokým víťazstvom 5:0 proti domácim Ružomberčanom. S najväčším konkurentom s bratislavským Slovanom remizovali 0:0 a zvládli aj posledný, azda najťažší krok v podobe víťazstva nad Spišskou Novou Vsou 2:0.
Po tomto zápase bol na programe už len jediný duel turnaja. Nitrania vystavili Slovanu prekážku, ktorú „belasí“ nepreskočili, ba dokonca ani nepodliezli. V poslednom zápase potreboval Slovan vyhrať nad domácim Ružomberkom päťgólovým rozdielom, aby v tabuľke dobehol Nitru. Šesťgólové víťazstvo by znamenal pre Slovan vytúžený titul. Ružomberok vstupoval do tohto zápasu ako outsider. Prehral predošlé dve stretnutia a čakalo sa, že prehrá aj s mimoriadne motivovaným súperom. Otázka znela – akým rozdielom?
Všetky predpoklady, ako sa už neraz vo futbale stalo, padli ako domček z karát. Slovanisti veľmi chceli, ale mladí Ružomberčania ukázali skvelý futbal a po zásluhe zvíťazili 2:1. Nebolo to len víťazstvo z pohľadu gólov, domáci vyhrali na body aj z futbalu futbalového kumštu.
Dianie na miniturnaji sledoval počas troch dní tréner SR “15″ Peter Štefaňák. “Miniturnaj ukázal, že aj v tejto vekovej kategórii máme dostatok talentov. Predstavili sa hráči, ktorí sú prísľubom do budúcnosti aj z hľadiska slovenského futbalu, aj z hľadiska medzinárodného uplatnenia. V každom mužstve by sme našli hráčov, ktorí boli, alebo sú členmi kádra SR “15″ a ukázali sa ďalší, ktorí sa do reprezentácie v blízkej budúcnosti môžu prepracovať.”
Turnaj trval tri dni, ťažko môže byť v tak krátkom čase ukazovateľom dlhodobej formy hráčov. Napriek tomu nás zaujímalo, či zápasy naplnili očakávania reprezentačného trénera z pohľadu kvality. “Nemyslím si, že by niekto z hráčov mimoriadne prekvapil a podal neočakávane nadpriemerný výkon, no reprezentanti odohrali svoje, potvrdili svoju kvalitu a nesklamal nikto. Najlepší hráč turnaja Christián Herc z Nitry je príkladom hráča, ktorý ešte nedostal príležitosť v reprezentácii a v budúcnosti ju určite dostane,” zhodnotil tréner Peter Štefaňák.

VÝSLEDKY MINITURNAJA:
MFK Ružomberok – FC Nitra 0:5, Fábry 3, Macho, Herc.
Slovan Bratislava – FK Spišská Nová Ves 1:0, Vician.
Slovan Bratislava – FC Nitra 0:0.
FK Spišská Nová Ves – MFK Ružomberok 1:0 , M. Šomšák (11 m).
FC Nitra – FK Spišská Nová Ves 2:0, Macho, Zelenka.
MFK Ružomberok – Slovan Bratislava 2:1, Omasta 2 – Mašulovič (11 m).

PORADIE:
1. FC Nitra 3 2 1 0 7:0 7b
2. Slovan Bratislava 3 1 1 1 2:2 4b
3. FK Spišská Nová Ves 3 1 0 2 1:3 3b
4. MFK Ružomberok 3 1 0 2 2:7 3b

INDIVUDUÁLNE OCENENIA:
Najlepší strelec turnaja: Marek Fábry (FC Nitra) – 3 góly
Najlepší hráč turnaja: Christian Herc (FC Nitra)
Najlepší brankár turnaja: Matúš Kočiš (FK Spišská Nová Ves)

KÁDER FC NITRA – MAJSTRA SR 2012/2013 STARŠÍ ŽIACI
HRÁČI: Dávid Šipoš, Jakub Záhon, Filip Krajčovič, Pavol Jurík, András Lénart, Martin Macho, Christián Herc, Barnabáš Szabo, Adam Zelenka, Marek Fábry, Lukáš Fabiš, Dominik Guláš, Filip Blaškovič, Roland Peseky, Ladislav Bédi, Attila Jakab, Tomáš Homola, Adam Rutič.

REALIZAČNÝ TÍM:
tréner: Tomáš Seko
asistent: Juraj Čentéš
technický vedúci: Tibor Fabiš
masér: Róber Gyepes

Na snímke je najlepší strelec finálového turnaj majstrovstiev Slovenska starších žiakov Marek Fábry, ktorému odovzdával ocenenie Štefan Zošák.