Júl 082013
 
Gabčíkovo 043

Futbal v Gabčíkove oslavoval v nedeľu 7. júla deväťdesiat rokov. Ako trefne poznamenal moderátor akcie Štefan Ágh, klub s bohatou históriou chce aj napriek vysokému veku kráčať do budúcnosti rezkým mládeneckým krokom.
Pri vodnom diele má futbal bohatú tradíciu. Listujúc publikáciou, vydanou práve pri príležitosti jubilea deväťdesiat rokov futbalu, vám jej autor Štefan Ágh v spomienkach pripomenie aj časy, keď sa v Gabčíkove hrávala druhá najvyššia súťaž. V obci s čosi viac ako piatimi tisíckami obyvateľov sa akoby rozhodli oprášiť zašlú slávu. Za posledný rok sa na nepoznanie zmenil celý areál, novotou dýchajú šatne, sociálne priestory, hráči môžu striasť únavu v bazéniku či dokonca v jacuzze priamo na štadióne. “Prioritou bola pri našom vstupe do klubu práve úprava štadióna a jeho celkové vybavenie, ktoré nám dnes mnohí závidia. Nebojíme sa naše podmienky konfrontovať aj s klubmi v Corgoň lige,” hovorí pyšne prezident klubu György Csörgö. “Súbežne sme pracovali aj na doplnení mužstva, prišiel tréner Ľubomír Luhový, s ktorým sa dostavili aj výsledky. V novej sezóne chceme napĺňať naše ambície hneď od prvého kola,” pridáva György Csörgö plány do nového ročníka v Majstrovstvách regiónu Západ. Nedeľné oslavy odštartoval turnaj starých pánov, víťazstvo zostalo doma, klub si po slávnostnom vyhlásení výsledkov uctil zaslúžilých funkcionárov, ktorým priamo na hracej ploche tlieskalo viac ako tisíc divákov! Pod umelým osvetlením sa potom hral toľko očakávaný zápas A-mužstva, zverenci Ľubomíra Luhového hostili súpera z Nových Zámkov a v drese domácich nastúpili v rámci skúšky viaceré zaujímavé mená. “V Gabčíkove urobili kus roboty, štadión rastie do krásy, veľmi dobre sa počúvali aj smelé plány s jeho ďalšou úpravou do budúcnosti. Takýchto nadšencov môže Gabčíkovu závidieť mnohé kluby. Sympaticky vyznelo aj poďakovanie zaslúžilým hráčom a funkcionárom klubu, pretože práve oni boli tí, ktorí písali bohatú históriu futbalu v Gabčíkove,” uviedol predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši pri odovzdávaní upomienkového pohára pri príležitosti jubilea deväťdesiat rokov.
Počiatky organizovaného futbalu siahajú v Gabčíkove do roku 1923, časy dávno minulé pripomína webová stránka Gabčíkova, aj sa pri čítaní nasledujúcich riadkov pristihnete pri úsmeve: Ako sa to vlastne začalo v Gabčíkove s futbalom? Jednoducho: v zeleno- a modro-bielom. Vysvetlí nám to veľmi jednoducho kniha pod názvom: 70 rokov gabčíkovského športu – 1923–1993, podľa ktorej následne po Prvej svetovej vojne boli v Amadeovskom kaštieli ubytovaní francúzski legionári a práve tí si krátili čas hraním futbalu v parku kaštieľa. Táto ich hra sa veľmi zapáčila prizerajúcej sa miestnej mládeži. Bol tu však problém: dedinčania nemali loptu. Medzičasom sa dozvedeli, že francúzski vojaci zbožňujú mačacie mäso a následkom toho sa v krátkom čase „preriedili“ rady mačiek v Gabčíkove. Dedinčania predali kocúrov a mačky legionárom a za obdržané peniaze si kúpili jednu naozajstnú futbalovú loptu.

Na titulnej snímke sú ocenení zaslúžilí hráči a funkcionári Gabčíkova.