Aug 212013
 
trakovice 009

Kde sa kedysi hádzali sekery, nie je dnes ani stopy po nevraživosti. Z Vrbového do Trebatíc to máte dva-tri kilometre, veľkí a nezmieriteľní rivali si tu podali ruky, aby sa spojili pre futbal. Z krásnej myšlienky budú profitovať nastupujúce generácie.
V regióne, ktorý dýcha futbalom, by ste márne hľadali väčšiu osobnosť, než akou je Jozef Adamec. Rodák z Vrbového je štvornásobným kráľom česko-slovenskej ligy a práve Jozef Adamec prepožičal svoje meno centru futbalovej mládeže, ktoré má za cieľ vychovávať možno aj nových “Hatrlovcov” v spádovej oblasti Mikroregiónu Nad Holeškou, kam patrí jedenásť obcí v okolí Vrbového a Trebatíc.
“Sme malá obec, máme 1 380 obyvateľov, myšlienka vytvorenia futbalového centra v nás dozrievala dlho, až nakoniec uzrela svetlo sveta,” začal zaujímavú diskusiu na vďačnú tému výchovy a podpory mladých talentov starosta Trebatíc Juraj Valo. “Sám mám chlapcov-futbalistov, mali sme teda možnosť vidieť, ako sa kde robí s mládežou a aj tieto skúsenosti by sme chceli teraz využiť. Ako starosta obce aj funkcionár nášho klubu som sa zase pravidelne potýkal s problémom zabezpečenia dostatočného počtu mládežníckych družstiev, ktoré si žiadalo systémové riešenie. Som presvedčený, že vytvorenie Centra talentovaných detí Jozefa Adamca ním určite bude. Máme za sebou kus roboty, založili sme združenie, ktoré už má zaregistrované stanovy, vytvorili sme výkonný výbor, najpodstatnejších je ale tých šesť mládežníckych družstiev, v ktorých máme v tejto chvíli zaregistrovaných 96 detí,” vyrátal Juraj Valo základné informácie.
Hoci nie všetko išlo od začiatku ideálne a ani partnera do zaujímavého spolku nenašli v Trebaticiach hneď na prvý raz, dnes všetko klape ako má. Spoločnú reč našli s Vrbovým. “Sám som hrával futbal, viem preto veľmi dobre, čo všetko obnáša tento kolotoč okolo lopty,” hovorí ďalej primátor Vrbového Ján Jánoška. “Táto myšlienky vytvorenia futbalového centra výchovy detí by bez podpory samosprávy nemala veľkú šancu. Ponuku na partnerstvo sme dôkladne zvážili a radi prijali, aj preto verím, že centrum bude fungovať k spokojnosti všetkých zainteresovaných. Vo Vrbovom sme od septembra vytvorili na I. Základnej škole športovú triedu so zameraním na futbal a volejbal, čo ešte viac podčiarkuje náš zámer serióznej práce s výchovou detí, z ktorých chceme mať v prvom rade dobrých a šikovných ľudí a, samozrejme, tiež futbalistov,” vysvetľuje Ján Jánoška svoj pohľad, v ktorom nezaprie ani minulosť učiteľa.
Odborný front pri výchove talentov v Centre futbalovej mládeže Jozefa Adamca zastrešuje z pozície šéftrénera Vladimír Hornáček. Absolvent Fakulty telesnej výchovy a športu sa venuje futbalovej omladine spolu s ďalšími tromi trénermi. “Dôraz pri ich výbere sme kládli napríklad aj na trénerskú kvalifikáciu, kritériom bola minimálne licencia B, ak totiž máme mať nároky na deti, ich rodičia musia mať záruky, že už tréningový proces bude spĺňať požadované kritéria. Naši tréneri sa permanentne vzdelávajú, vedú si dôkladné evidencie, dochádzku hráčov, testovanie, pripravujú si tréningové jednotky a predkladajú tiež týždňové, mesačné aj ročné tréningové plány. Hráčom vedú osobné karty, vyhodnocujú prípravné aj majstrovské zápasy, svojim spôsobom sa v našich podmienkach snažíme priblížiť ku kvalite a systému práce v útvaroch talentovanej mládeže,” prezradil Vladimír Hornáček filozofiu z pohľadu šéftrénera v Centre futbalovej mládeže Jozefa Adamca.
Šesť mládežníckych družstiev v Centre futbalovej mládeže Jozefa Adamca hráva majstrovské zápasy – dorastenci vo Vrbovom účinkujú vo IV. lige Severozápad, v Trebaticiach sa hrá VI. liga v rámci súťaží Oblastného futbalového zväzu v Trnave, vo Vrbovom potom starší žiaci a mladší žiaci hrajú III. ligu Stred a prípravky Vrbového aj Trebatíc dokonca súperia v spoločnej súťaži. “V stanovách sú jasne zakotvené ustanovenia o dohode medzi MFK Vrbové a OFK Trebatice, z ktorých je zrejmé, pod ktorou hlavičkou a v ktorej súťaži budú štartovať naše mládežnícke družstvá. Naša vízia je jasná, v horizonte dvoch-troch rokov chceme vytvoriť v 3. lige Západ dvojičku pre starší a mladší dorast,” naznačil smelé ambície futbalového centra podpredseda jeho Výkonného výboru Marián Adamec.
Dôležitou témou sú pri futbale financie, ich otázku riešia aj v Centre futbalovej mládeže Jozefa Adamca. “Ročný rozpočet sa pohybuje na úrovni 22 000 €, vykrývame ho jednak z príspevkov rodičov, potom vďaka podpore oboch zainteresovaných samospráv, a tiež za pomoci našich partnerov,” hovoril na rovinu predseda Výkonného výboru Jozef Svetlík s dovetkom, že aj rozpočet a jeho napĺňanie treba riešiť za pochodu. “Teraz sme napríklad mali veľa práce dať deti dokopy, sú stále prázdniny, do toho prišiel informačný systém, keď sme museli aj rodičov voziť napríklad na matriku, aby sme mohli zaregistrovať deti. Chceme niečo dokázať, bolo treba zaťať zuby. Hoci sme stále vo fáze, že robíme nábory, aj po roku už vidieť prvé výsledky. Teším sa ale na časy, keď budeme mať toľko detí, že budeme môcť robiť výbery,” usmieva sa Jozef Svetlík a večný optimista pridá aj ďalšiu zaujímavú motiváciu. “My nechceme konkurovať veľkým klubom na okolí, chceme si vychovávať vlastných hráčov a verím, že postupne sa k nám budú hlásiť aj deti z bližšieho aj širšieho okolia,” hovorí šéf centra na rovinu. Recept, ktorý utužuje spolupatričnosť ku klubovým farbám, možno z Centra futbalovej mládeže Jozefa Adamca odpozerajú aj ďalší. Veď posúďte sami. “Jedenkrát do mesiaca vytvárame spoločné soboty pri domácich zápasoch, na striedačku – raz vo Vrbovom a raz v Trebaticiach, aby sa nám spolu pri futbale aj po ňom stretávali všetci rodičia aj deti v rámci nášho centra,” kladie šéftréner Vladimír Hornáček dôraz na tím, ktorý sa podieľa na obdivuhodnom projekte.
Sedemčlenný výkonný výbor Centra futbalovej mládeže Jozefa Adamca pracuje pod vedením predsedu Jozefa Svetlíka, podpredsedom je Marián Adamec, samosprávu zastupujú primátor Vrbového Ján Jánoška a starosta Trebatíc Juraj Valo, ďalšími členmi sú šéftréner Vladimír Hornáček, riaditeľ I. Základnej školy vo Vrbovom Jaroslav Tomčík a Andrej Varga má na starosti správu webovej stránky (www.cfm-ja.webnode.sk), ktorá je dôležitou súčasťou fungovania z pohľadu celkovej informovanosti rodičov aj detí.
“Projekt, ktorý spojil futbalové kluby Vrbového a Trebatíc, je obdivuhodný a zároveň ukazuje cestu, ktorou možno tiež ísť pri výchove mladých futbalistov. Ak sa spoja sily a prostriedky, dá sa naozaj dokázať veľa, príklad a fungovanie tohto centra hovorí nakoniec najlepšie za všetky komentáre,” komentoval podnetné stretnutie s členmi Výkonného výboru Centra futbalovej mládeže Jozefa Adamca predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.

Titulná snímka je z utorkového predstavenia Centra futbalovej mládeže Jozefa Adamca, na ktoré bol prizvaný aj predseda Západoslovenského futbalového zväzu – zľava Marián Adamec, Vladimír Hornáček, Juraj Valo, Ján Jánoška, Ladislav Gádoši a Jozef Svetlík.