Sep 212013
 
Trnava 002

V Trnave sa piatok 20. septembra symbolickým poklepaním základného kameňa začalo oficiálne s výstavbou nového futbalového komplexu City aréna.
Balík Slovenského futbalového zväzu na výstavbu a rekonštrukciu futbalových štadiónov je vo výške 45 miliónov eur, najväčšia dotácia v objeme 13 miliónov eur bola vyčlenená na štadión Spartaka Trnava. “Podarila sa nám skvelá vec a ja sa teším o to viac, že v Trnave som doma, na štadióne Spartaka som vyrastal aj hrával futbal,” neskrýval radosť po slávnostnom poklepaní základného kameňa viceprezident Slovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši. “V Trnave som vlastne pri druhom búraní a stavaní štadióna, nový stánok bude pýchou nášho mesta, ktorému patrí v rámci Slovenska právom prívlastok najfutbalovejšie,” hovoril Gádoši s hrdosťou v hlase. Z pozície šéfa najväčšieho futbalového regiónu bol pri rozdeľovaní financií, plusy Trnavy mal v malíčku. “Futbal je v Trnave ako náboženstvo, hrávať tu bude aj reprezentácia, nový štadión pre takmer 20-tisíc divákov znesie aj tie najprísnejšie kritéria,” sumarizoval Ladislav Gádoši najvýraznejšie pozitíva, ktoré hovorili pre Trnavu. Výstavbe nové štadióna požehnal dekan farnosti v Modranke Alojz Lackovič, ktorý je známy tým, že už v minulosti presunul viaceré obrady, aby nekolidovali s futbalovými zápasmi.
Spokojnosť neskrýval ani prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. “Poklona patrí investorovi za naprojektovanie štadióna, jeho prácu všetci oceníme. Verím, že konečne budeme mať aj my dobrý pocit z nášho štadióna, aby sme sa už viac nemuseli hanbiť pred našimi hosťami, ako sa to už stalo viackrát.”
Štadión Antona Malatinského bude stáť v máji 2015. Projektovaný je podľa technických parametrov a požiadaviek Európskej futbalovej únie UEFA a Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA s kapacitou 19 000 miest. Súčasťou areálu bude dvojpodlažné podzemné parkovisko, administratívne priestory a obchodné centrum
s multikinom. Celý komplex bude spĺňať štandardy moderných stavieb vrátane ekologických technológií a energetickej úspornosti. Podľa slov zástupcu investora Pavla Adamca je už teraz veľký záujem o lukratívne priestory v útrobách štadióna, vypredaných je pätnásť z dvadsiatich skyboxov.
Futbalová slávnosť v Trnave vyvrcholila exhibíciou legiend československého futbalu, v súboji s hráčmi z päťhviezdičkovej trnavskej éry sa predstavil výber hviezd slovenského futbalu. V drese Spartaka nastúpili Jozef Adamec, Karol Dobiaš, Stanislav Jarábek, Juraj Jarábek či Peter Zelenský, ktorých radi vystužili Július Šimon, Ľubomír Luhový, Marek Ujlaky, Igor Bališ a Miroslav Karhan, ale napríklad aj známy režisér
a choreograf Ján Ďurovčík. Súper vedený exinteristom Ladislavom Petrášom mal vo svojom strede aj ďalšie zaujímavé mená ako Dušan Galis, Vladimír Kinder, Jozef Majoroš, Martin Obšitník, Jozef Kožlej či Štefan Maixner. Zápas sa skončil zmierlivým výsledkom 4:4.

Na titulnej snímke sú krátko pred slávnostným poklepaním základného kameňa Štadióna Antona Malatinského zľava dekan farnosti v Modranke Alojz Lackovič, predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši a prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.