Okt 062013
 
častkovce - skalica 010

Futbalisti v Častkovciach majú svoju modlitbu, postupovali s ňou do krajskej súťaže a odvtedy má čestné miesto v zasadačke na klubovej nástenke.
Netradičný výkop v sobotu dopoludnia mal štvrtoligový futbal v Častkovciach, príčina bola prozaická, ženil sa futbalista Matej Čechvala a kamaráti-spoluhráči ho chceli vyprevadiť do chomúta s plnou vážnosťou, vinšovať chceli s tromi bodmi. Holíč ale neprišiel vôbec v úlohe obetného baránka, tabuľkové postavenie neplatilo na ihrisku ani v najmenšom, od prvej minúty sa hral zdravý futbal, a hoci nakoniec gól nepadol, vymrznutí diváci tlieskali obom aktérom. Po zápase sa oceňovali najlepší hráči na oboch stranách, hrajúci tréner Častkoviec Peter Ďuriš vybral Lukáša Rusnáka, kormidelník Holíča Vladimír Včelka označil za najlepšieho hráča svojho mužstva Mariana Vaclavika. Víno z produkcie marketingového partnera zväzu, ktorým je Vinárstvo JM Doľany, odovzdávali najlepším hráčom predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši, starosta obce Častkovce a zároveň poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Dušan Bublavý a šéf marketingu ZsFZ Anton Železník.
Častkovce patria medzi stabilných účastníkov krajských súťaží, chodbu pred šatňami zdobia obrazy, zachytávajúce najväčšie úspechy miestnych futbalistov. Už pri postupe v súťažnom ročníku 2001/02 stál ako prezident klubu Dušan Bublavý, ktorý starostuje v dedinke s 1 190 obyvateľmi už tretie volebné obdobie. “Futbal majú u nás ľudia veľmi radi, táto súťaž nám vyhovuje po všetkých stránkach,” hovorí starosta a ani nestihne dopovedať myšlienku, lebo musí bežať na obecný úrad, aby urobil kópie zápisov o stretnutí. V klubovni visí na nástenke modlitba, s ktorou bojovali v Častkovciach o postup do V. ligy Sever a potom aj o súťaž vyššie do dnešnej IV. ligy Severozápad.
Futbal, ktorý si v Častkovciach,
pozdvihni meno svoje,
príď divákov fúra,
buď krásna hra tvoja
tak vonku ako aj doma.
Góly naše postupové daj nám dnes
a odpusť nám v hre našej chyby,
tak ako mi odpúšťame fauly súperom,
a nedovoľ náš futbal potupiť
a dovoľ nám tento rok postúpiť.
Amen
Futbal je v Častkovciach číslo jedna, v tejto otázke má úplne jasno aj zástupca starostu Peter Žinčík. “Kedysi sme tu mali len kostol a ihrisko, a hoci mladým pribudli možnosti, futbal je stále najväčším lákadlom. Máme dobrého starostu, preto nám tak rozkvitá futbal aj dedina,” pochváli Peter Žinčík šéfa klubu, ktorý trávi veľa času v parlamente. “Povinnosti však Dušan stíha deliť tak, aby sa ušlo aj futbalu, tu s nami si vždy najlepšie oddýchne,” dodáva Peter Žinčík ako pravá ruka starostu.
Častkovce sa v tejto sezóne prebojovali aj medzi štyria najlepšie mužstvá v rámci Pohára Západoslovenského futbalového zväzu, už teraz sa tešia na jarné semifinále proti Borčiciam. “Holíč sme mali hneď v prvom kole, vyhrali sme tam vtedy 6:0, teraz je to ale akoby úplne iné mužstvo,” hovorí už opäť starosta Dušan Bublavý, nezabudne pritom zložiť poklonu aj súperovi. Častkovce postupne vyliali z pohára Holíč (6:0), Belušu (8:0), Modranku (4:1) a Trenčianske Teplice (5:1). “Keď sme zašli sem, radi by sme dočiahli až na to finále. V pohári sa hrá o zaujímavé finančné prémie, hodí sa nám každé euro. A nakoniec, keby sme vyhrali, možno nám sem v rámci Slovenského pohára vyžrebujú Trenčín, Trnavu alebo Slovan, o motiváciu teda máme postarané,” hovorí Dušan Bublavý na margo úspešného pohárového ťaženia Častkoviec.
Krásny štadión, výborne pripravená hracia plocha aj korektné prostredie vyzdvihol v sobotu po zápase Častkovce – Holíč (0:0) aj predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši. “Futbal mal vysokú úroveň, o čo sa postarali všetci aktéri stretnutia, vrátane delegovaných osôb. Kiežby sme mali len takéto zápasy. Častkovciam môžu mnohí závidieť podmienky, v akých sa tu robí futbal. Je vidieť, že ak na zábave pre ľudí záleží obci a jej starostovi tak, ako to robí Dušan Bublavý, futbal musí len napredovať,” uviedol spokojný šéf najväčšieho futbalového regiónu na Slovensku Ladislav Gádoši.

Na titulnej snímke dekorujú najlepších hráčov zápasu Častkovce – Holíč (0:0) Mariána Vaclavika a Lukáša Rusnáka starosta Častkoviec a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Dušan Bublavý s predsedom Západoslovenského futbalového zväzu Ladislavom Gádošim.