Nov 022013
 
solcany

V Solčanoch bola na štvrtoligové derby dvoch mužstiev topoľčianskeho okresu zvedavá návšteva jesene. Zápas Solčany – Horné Obdokovce sledovalo päťsto divákov a tí videli dobrý futbal, ktorý rozhodol jediný gól.
Súboj súperov, ktorých delí iba dvanásť kilometrov, sa hral v trinástom kole IV. ligy Severozápad vo výbornej atmosfére. Pred peknou návštevou, na výbornom trávniku a v ideálnom počasí sa ponúklo parádne futbalové predstavenie. Jediný gól derby strelil v 45. min. Michal Fridrich, ktorý bol trénerom domáceho mužstva Antonom Hippíkom navrhnutý na ocenenie hráč zápasu. Za hostí prevzal prestížnu cenu na základe návrhu trénera Horných Obdokoviec Romana Jakubičku brankár Matej Uhlár, ktorý v druhom polčase chytil dve veľké šance. Ceny z produkcie marketingového partnera Vinárstvo JM Doľany pre najlepších hráčov oboch mužstiev odovzdali za potlesku divákov predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši, predseda Oblastného futbalového zväzu v Topoľčanoch Pavol Šipoš a starosta obce Solčany Juraj Soboňa.
Futbal má v Solčanoch obrovskú tradíciu, baviť na túto tému by ste sa mohli so starostom najväčšej obce v okrese Topoľčany aj hodiny. “Od nás sú mnohé významné osobnosti slovenského futbalu, v Solčanoch rástol strieborný medailista z olympiády v Tokiu v roku 1964 Anton Švajlen. Dokonca vydal aj knihu s názvom Sedem zastavení futbalového kapitána, ktorú sme pred piatimi rokmi krstili spolu s Jožkom Venglošom,” začal Juraj Soboňa s výpočtom známych a úspešných rodákov. “Do tejto kategórie patrí aj majster Európy z Belehradu v roku 1976 Anton Ondruš, ktorý bol vtedy kapitánom československej reprezentácie. Pamätám si, ako vystupoval prvý z lietadla, keď sa naši zlatí chlapci vrátili domov,” oprášil Juraj Soboňa ďalší z historických medzníkov s priamou účasťou “slížara”. “V našej dedine s 2 550 obyvateľmi sme hrdí aj na ďalších rodákov, ako sú dlhoročný tréner FC Nitra Ivan Horn, tiež rovnako dlhoročný predseda Komisie rozhodcov Slovenského futbalového zväzu Alexander Klačanský, či vynikajúci rozhodca v najvyššej súťaži Jožko Ligocký,” uzavrel starosta Solčian hviezdny menoslov osobností, ktoré šírili dobré meno rodnej dediny doma aj vo svete.
Dôležitú úlohu zohráva v Solčanoch starosta a zároveň predseda Obecného futbalového klubu Juraj Soboňa. Aj sme ho podpichli, že či bol skôr starostom alebo predsedom? “Kým na čele nášho klubu stojím už osemnásť rokov, starostom som “iba” pätnásť rokov,” usmeje sa chlapík, ktorý si poctivou prácou získal dôveru občanov pre funkciu starostu už vo štvrtom volebnom období v rade. “Do futbalu som prišiel v roku 1994, Solčany zimovali posledné, body im išli odpočítavať za inzultáciu, atmosféra tu bola vtedy na bode mrazu, aj ihrisko nám chceli zorať,” vráti sa Juraj Soboňa v spomienkach o osemnásť rokov dozadu. “Urobili sme vtedy kus roboty, na jar sme sa zachránili, v ďalšej sezóne prišlo k stabilizácii kádra aj klubu a v ročníku 1996/97 sme už postupovali do kraja. Patrilo sa nám to, u nás je futbal ako náboženstvo, v Solčanoch sa už v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch predsa hrávala krajská súťaž, futbal má u nás naozaj veľkú tradíciu,” oprašuje Juraj Soboňa časy zašlej slávy. “O ďalšie štyri roky sme už postupovali do IV. ligy Severozápad, ktorá je pre nás ideálnou súťažou. Privítali by sme viac takých derby zápasov, ako máme s Hornými Obdokovcami alebo teraz s Bošanmi, pretože futbal chceme hrať pre ľudí a náboj a atmosféru susedského derby nenahradí nič,” hovorí Juraj Soboňa na rovinu.
Obľúbený starosta je už druhé volebné obdobie aj poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. “Teším sa, že sa nám podarilo presadiť viac peňazí pre kultúru a šport v rozpočte župy už pre budúci rok 2014. Samozrejme, že dbať musíme rovnako aj na ďalšie oblasti a sféry nášho života. Dôležitou prioritou je infraštruktúra, cesty II. a III. triedy sú v správe vyššieho územného celku, pre budúci rok 2014 sa v rozpočte počíta s rekonštrukciou ciest od Dolných Lefantoviec po Solčany, a tiež s ich satelitmi na úrovni Oponice – Súlovce a Nitrianska Streda – Urmince cez Chrabrany. Sme najmenej zadlženým krajom zo všetkých ôsmich slovenských žúp, no aj napriek tomu sa nám vďaka dobrému hospodáreniu podarilo zrealizovať rekonštrukcie viacerých škôl a sociálnych zariadení v Topoľčanoch a pripravené už máme aj ďalšie projekty,” sumarizuje Juraj Soboňa svoj príspevok v rámci práce poslanca Nitrianskeho samosprávneho kraja, z ktorej profituje celý topoľčiansky okres. Pri otázke, s akými cieľmi kandiduje do tretieho volebného obdobia na župe, má pripravené projekty v hlave. “Potrebujeme ešte viac zvýšiť dostupnosť projektov, čo dosiahneme len odstránením zbytočnej byrokracie. Ja vidím veľký priestor v oblasti regionálneho rozvoja, budovať chceme cyklotrasy, prvou lastovičkou v okrese Topoľčany bude náučný chodník Solčany – Malý Tríbeč, ktorý sme dosiahli vďaka aktivite šestnástich obcí z okresu Topoľčany, združených v mikroregióne Svornosť,” dodáva Juraj Soboňa.
Slovo si zobral aj predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši: “Aj na príklade Solčian je vidieť, ako môže profitovať futbal na dedine, keď má oňho záujem obec a starosta. Solčany patria medzi stabilných účastníkov súťaží v regióne, majú krásny športový areál, venujú sa aj mládeži, kiežby sme takých klubov s hlavne starostov pre futbal mali čo najviac.”

Na titulnej snímke sú po zápase Solčany – Horné Obdokovce (1:0) zľava predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši, ocenenený brankár Horných Obdokoviec Matej Uhlár, predseda Oblastného futbalového zväzu Topoľčany Pavol Šipoš, strelec jediného gólu a ocenený hráč Solčian Michal Fridrich a starosta obce Solčany Juraj Soboňa.