Dec 242013
 
20131216 Ján Kováčik (SFZ)

Prinášame tradičný koncoročný hodnotiaci rozhovor s prezidentom Slovenského futbalového zväzu Jánom Kováčikom.
Futbalový rok 2013 bol taký ako s trinástkou na konci,” začal koncoročné hodnotenie prezident SFZ Ján Kováčik. “Pre mnohých nie je trinástka šťastné číslo a pre mnohých to tento rok bolo niekde uprostred. Zažili sme aj chvíle, ktoré nám urobili radosť napríklad dvadsaťjednotka a sedemnástka, ale aj chvíle sklamania, najmä u áčka.”
“Keby som si to vedel vysvetliť, tak by sme s tým určite niečo urobili,” povedal Ján Kováčik na margo absolútne odlišných výkonov našej reprezentácie proti silným súperom a papierovo slabším. “Verím, že v budúcom roku budeme vyhrávať aj nad slabými súpermi a so silnými potvrdíme, že vieme hrať s každým, a že si na každého môžeme trúfnuť.” Ján Kováčik je presvedčený o tom, že nový tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák je správny človek na správnom mieste. “Verím, že mnohí pochopili, že komunikácia, ktorú vedie s médiami, hráčmi a ostatnými účastníkmi je na dobrej úrovni a je to úplne v poriadku,” povedal o novom kormidelníkovi seniorskej reprezentácie prezident zväzu.
V uplynulom roku Jána Kováčika potešila najviac reprezentácia do 17 rokov, ktorá sa v dobrom svetle ukázala na Majstrovstvách Európy doma na Slovensku a potom aj na Majstrovstvách sveta do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch. “Tiež ma potešila dvadsaťjednotka, ktorá má dobre rozbehnutú kvalifikáciu a verím, že to tak aj zostane,” povedal prezident.
“Všetky vybrané mestá prejavili záujem, že chcú byť súčasťou tohto projektu,” začal prezident Slovenského futbalového zväzu rozprávanie o projekte rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov. “Je vypísané verejné obstarávanie na časť, ktorú bude dodávať Slovenský futbalový zväz a verím, že v apríli, máji, teda hneď, keď nám to počasie dovolí, sa štadióny začnú rekonštruovať,” povedal k projektu J. Kováčik. “Myslím si, že medzi prvými budú Zlaté Moravce, Bardejov, dokončená bude Senica, Myjava, v druhej polovici to bude Národné tréningové centrum v Poprade a ďalej uvidíme,” spomenul mestá, ktoré majú pripravené potrebné štúdie a ďalšie podklady.
“Futbaloví funkcionári a ľudia, ktorí robia futbal, tak ho robia stále radi, aj keď žijeme v období, ktoré je nesmierne ťažké, nesmierne náročné. Dokonca si dovolím povedať, že tak zle ešte nebolo,” povedal prezident SFZ Ján Kováčik. “Aj v týchto podmienkach však ľudia futbal milujú. Futbal je vášeň. Našťastie je dnes stále veľa priaznivcov futbalu, ľudí, ktorí sú ochotní toto robiť aj na úkor vlastných rodín, na úkor svojich najbližších. Títo ľudia sú ochotní venovať futbalu jednak peniaze, jednak čas, a toto je dobré znamenie.”
Fanúšikovia futbalu stále nechodia dostatočnom počte na zápasy, či už ligové alebo reprezentačné. Na stole je teda právom otázka, čo môže zvúz urobiť pre to, aby sa táto situácia zlepšila? “Môžeme urobiť veľa, ale nemôžeme garantovať športový úspech, výsledok. Keď naši hráči budú pravidelne podávať dobré výkony, a tým nemyslím, že budú pravidelne víťaziť, keď diváci uvidia, že na ihrisku nechali srdce, že to malo dušu, tak verím, že budú chodiť pravidelne na zápasy reprezentácie. Toto je asi to najdôležitejšie,” povedal pre futbalsfz.sk Ján Kováčik.
V roku 2014 sa bude konať volebná konferencia SFZ, na ktorej bude Ján Kováčik opäť kandidovať. “Chcel by som ich ubezpečiť, že prácu, ktorú sme začali je potrebné dokončiť a mnohé ďalšie veci treba začať. Budem ich žiadať o podporu a možnosť dokončiť, čo sme spoločne s celým tímom začali. Máme aj množstvo plánov a nápadov, kde sme do istej miery obmedzení finančnými prostriedkami, v inej ďalšími možnosťami, ale verím, že aj v tomto ťažkom období je možné robiť rozvoj a je možné sa posunúť opäť o niekoľko krokov dopredu,” povedal o kandidatúre na post prezidenta SFZ.
Prezident SFZ trávi najkrajšie sviatky s rodinou v Čiernom Balogu. “Chcem si trochu oddýchnuť a užiť si najbližších, s ktorými som počas roka nemal veľa možností stráviť čas,” povedal prezident SFZ Ján Kováčik a dodal: “Všetkým priaznivcom futbalu a ich rodinám by som chcel zaželať príjemné sviatky a všetko dobré do nového roka. Zároveň by som chcel nám všetkým spoločne zaželať, aby sme sa vzájomne rešpektovali, aby sme si jeden druhého vážili, a aby sme si vážili prácu každého z nás, ktorí sa na tom futbalovom poli, na trávniku pohybujeme.”

Na titulnej snímke je prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.