Jan 072014
 
poor

Regionálny týždenník MY Trnavské noviny priniesol zaujímavý rozhovor s majiteľom FC Spartak Trnava Vladimírom Poórom, väčšiu časť z neho prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Trnavský mecenáš hovorí, že ľudia v slovenskom futbale majú dostať priestor na dokončenie roboty
Národný štadión v Trnave, jeseň v podaní Spartaka, dôvera trénerovi Jarábkovi či vzťahy s futbalovou smotánkou. Tém v rozhovore s prvým mužom trnavského futbalu bolo dosť, Vladimír Poór hovorí, že neľutuje jediné euro do futbalu.
Národný štadión v Trnave sa bezpochyby zaradí medzi dominanty mesta. Odvážny projekt ponúka kombináciu futbalu a komerčného využitia, bude vôbec prvý svojho druhu na Slovensku, kde ste hľadali inšpiráciu?
- Všetko už bolo vymyslené, treba len hľadať spôsob, ako to najlepšie preniesť na naše podmienky. Mechanizmy, ktoré fungujú vo svete, musia aj u nás. Futbal potrebuje peniaze a multifunkčné štadióny ich môžu priniesť. Ekonomika a vôbec celá hospodárska situácia nevytvárajú také zdroje, aby sa mohlo do futbalu sypať viac peňazí, preto si musíme poradiť sami. Som presvedčený, že keď postavíme náš štadión v Trnave, ukážeme aj iným, že toto je cesta, ktorou treba ísť. Ak ponúkneme ľuďom kultúrne a dôstojné prostredie na štadiónoch, dáme futbalu spoločenský rámec, o ekonomickom aspekte tohto projektu som hovoril. Prešiel som po svete desiatky štadiónov, minimálne polovica už funguje s pridanou hodnotou, ktorá vytvára potrebné financie. Takto je to v Madride, v Prahe na Slavii majú obchodnú časť vedľa štadióna, v Györi je zase jeho súčasťou. Chceme, aby nám na futbal chodili celé rodiny a pritom to nie je len o tom zápase. Lebo kým chlapi potrebujú svoj priestor na diskusie pred futbalom či po ňom, aj ženy si tu radi oddýchnu pri nákupoch alebo len tak na káve.
Očakávania sú v Trnave vysoké, vždy také boli. Ako sa z pohľadu trnavských nárokov dívate na jesennú časť v podaní Spartaka?
- Poviem to na rovinu, sme veľmi spokojní. Tréner Jarábek postavil nový mančaft, niektorých hráčov vynechal zo zostavy, iným dal dôveru. Pri mužstve je štyri-päť mesiacov, dôležité je, že plníme čiastkové ciele. Možno sme mohli mať 30 alebo 33 bodov, ale takto sme sa v lete nebavili, pri prestavbe mužstva sme si po jeseni dali za úlohu stred tabuľky. Mužstvo naberá na dychu, tento proces ale potrebuje čas, pri skladaní nového tímu nechceme nič uponáhľať.
Zimná prestávka ponúka priestor na zmeny. Bude ďalší prievan v kabíne?
- Tieto rozhodnutia sú plne v kompetencii trénerov, do toho sa im vôbec nikto nemiešame.
Aký futbal reže vám osobne?
- Rýchly, útočný, presne taký, aký vštepuje hráčom Juro Jarábek. V priebehu jesene mi niekedy vadilo, že naši hráči boli akoby trošku zabrzdení, ale aj to je daň za zmeny, ktorými sme prechádzali. Snaha sa uprieť nedala nikomu, jar bude určite lepšia.
Mecenáša ako vy či ďalších môžu trnavskému futbalu mnohé kluby iba závidieť. Nepristihli ste sa niekedy pri myšlienke, že peniaze do futbalu sú akoby hádzané do studne?
- Nie, to ani v najmenšom. Pozrite sa, Trnava má dva symboly. Je tu silné kresťanstvo, pýšime sa sedemnástimi prekrásnymi historickými kostolmi, obdivovať nám ich chodia ľudia z celého sveta. Prejdú ich ale a idú preč, lebo im nič viac nevieme ponúknuť. Druhým symbolom je futbal, ktorý preslávil Trnavu vo svete. Letím do Amsterdamu, začnem debatu s rovesníkom, a keď zistí, že som z Trnavy, hneď sa pýta na Adamca. O fabrikách sa s vami ľudia rozprávať nebudú, no o futbale áno. A pozor, trnavský futbal nie je len o prvom mužstve, Spartak má stovky hráčov, detí, za tie roky aj tisícky. Spýtam sa teda ja a inak – keby sme ich nepodchytili my s futbalom, kde skončia? Pre toto všetko neľutujem žiadne euro vložené do nášho futbalu.
Fenoménom trnavského futbalu je jeho fanúšik. Hoci sa Spartaku v posledných rokoch úspech vyhýba, „červenočírna“ masa je trpezlivá. Ako sa vy dívate na najvernejších fanúšikov v lige?
- Ako keby som sa díval na seba. Sme verní, lebo milujeme náš klub. Keby to tak nebolo, tak sa na to už dávno všetci vykašleme. A veríme, že sa za našu snahu raz dočkáme najkrajšej odmeny. Preto staviame nový štadión, preto chceme v druhom kole postaviť tréningový štadión so šiestimi ihriskami a umelou trávou na Slávii, kde bude hrávať naša rezerva aj mládežnícke družstvá.
Futbalové kuloáre žijú na prelome rokov voľbami, aký je váš pohľad na smerovanie slovenského futbalu?
- Ak sa na to pozriem z pohľadu Trnavčana, na čele najväčšieho regionálneho zväzu stojí Laco Gádoši, spolu sme vyrastali od chlapcov, veľa sme komunikovali aj pri projekte nášho štadióna. Slovenský futbal zastrešuje z postu prezidenta národného zväzu Ján Kováčik, kvitujem, že za štyri roky sa urobil kus roboty. Pre futbal je dôležitá stabilita, títo ľudia by mali dostať priestor, aby dokončili rozbehnuté projekty.

Na titulnej snímke je majiteľ FC Spartak Trnava Vladimír Poór s bývalým hráčom bílych andelov Martinom Vyskočilom.