Máj 052014
 
vesto

Prestížny Slovakia cup sa stal trofejou Ruska, ktoré vo finále zdolalo Ukrajinu. Mladí Slováci skončili na štvrtom mieste.
Medzinárodný turnaj futbalistov do 18 rokov s názvom Slovakia cup napísal 24. kapitolu, a hoci domáca reprezentácia nedokázala nadviazať na štyri doterajšie víťazstvá v rokoch 1993, 1998, 2003 a 2007, zverenci Milana Malatinského sa za svoje výkony na štadiónoch v Novom Meste nad Váhom, Partizánskom a Lehote pod Vtáčnikom hanbiť nemuseli. V konkurencii ôsmich reprezentačných tímov sa Slováci dobre rozbehli, keď v skupine A získali štyri body za remízu so Spojenými arabskými emirátmi (1:1) a výhru nad Českom (1:0), na druhé miesto ich posunula prehra s Ukrajinou (1:2). O pomyselný bronz Slováci súperili v Novej Dubnici s druhým tímom zo skupiny B, ktorým bola reprezentácia Nórska. Po bezgólovom výsledku v riadnom hracom čase rozhodli o víťazovi strely zo značky pokutového kopu, Nóri mali v rozstrele pevnejšie nervy, vyhrali ho 5:3. Finále sa hralo v Trenčianskych Tepliciach, Rusko zdolalo Ukrajinu jediným gólom Golovina z 28. min. “Slovakia cup, ktorý poriadame na ihriskách nášho regiónu, býva v odborných kruhoch označovaný za neoficiálne Majstrovstvá Európy. Som rád, že sme opäť dokázali naplniť očakávania. Rusi sú aktuálni majstri Európy, Japonci aj Spojené arabské emiráty hrali na vlaňajšom svetovom šampionáte, zvučný cveng mali aj ďalší účastníci, turnaja sme sa dokázali zhostiť na výbornú,” uviedol na margo turnaja predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.

Nominácia Slovenska
BRANKÁRI: Martin Junas (FK Senica), Alexander Vencel (RC Štrasburg)
OBRANCOVIA: Andrej Kadlec (MŠK Žilina), Denis Vavro (MŠK Žilina), Michal Vodecký (FK Dukla Banská Bystrica), Šimon Kupec (FK Dukla Banská Bystrica), Michal Sipľak (ŠK Slovan Bratislava), Dominik Kružliak (MFK Ružomberok), Milan Dimun (MFK Košice)
STREDOPOLIARI: Tomáš Zázrivec (Aston Villa), Jakub Hromada (FC Janov), Jakub Grič (MFK Zemplín Michalovce), René Kotrík (FC Nitra), Michal Horodník (MFK Košice), Marek Rajník (FK Senica), Tomáš Galo (FO ŽP Šport Podbrezová)
ÚTOČNÍCI: Dominik Ujlaky (FC Spartak Trnava), Matej Lovas (MFK Ružomberok), Robert Matejka (ŠK Slovan Bratislava), Tomáš Vestenický (AS Rím)
Náhradníci
BRANKÁR: Filip Bajza (MŠK Žilina)
OBRANCOVIA: Erik Otrísal (FK Senica), David Berežný (ŠK Slovan Bratislava)
STREDOPOLIARI: Martin Slaninka (MŠK Žilina), František Lády (ŠK Slovan Bratislava)
ÚTOČNÍCI: Daniel Bojda (FC Nitra), Robert Polievka (FK Dukla Banská Bystrica)
Realizačný tím
tréner: Milan Malatinský
asistent: Jozef Daňko
tréner brankárov: Roman Hodál
lekár: Zsolt Fegyveres
masér: Juraj Ludík
technický vedúci: Roman Smirnov

Finále: Ukrajina – Rusko 0:1 (0:1). Gól: 27. Golovin, ČK: 44. Arendaruk (Ukr.)

O 3. miesto: Slovensko – Nórsko 0:0, 3:5 rozstrel z 11 m
Slovensko 18: Vencel – Vodecký, Vavro, Sipľak, Kotrík, Kružliak (41. Grič), Hromada (71. Lovas), Rajník, Zázrivec (41. Galo), Kupec (41. Matejka), Vestenický.

o 5. miesto: Belgicko – ČR 1:4 (1:2)
O 7. miesto: SAE – Japonsko 0:6 (0:2)

Konečné poradie: 1. Rusko, 2. Ukrajina, 3. Nórsko, 4. Slovensko, 5. Česká republika, 6. Belgicko, 7. Japonsko, 8. Spojené arabské emiráty.

Ocenenia
CENA FAIR PLAY SOV: Japonsko
NAJLEPŠÍ BRANKÁR: Jacob Storevik (Nórsko)
NAJLEPŠÍ STRELEC: Runar Espejord (Nórsko)
NAJLEPŠÍ HRÁČ: Tomáš Vestenický (Slovensko)
NAJLEPŠÍ TRÉNER: Dmitry Khomukha (Rusko)

Na titulnej snímke je najlepší hráč Slovenska Tomáš Vestenický.