Máj 312014
 
vinco

Dom futbalu v Nitre bol v pondelok 26. mája dejiskom milej slávnosti, pri ktorej si trénerskí absolventi kurzu UEFA B licencie prevzali diplomy.
Kurz začal v decembri minulého roku, skončil v apríli a absolvovalo ho 22 trénerov, ktorým prednášali odborné predmety lektori ako Michal Hipp, Dušan Radolský, Ján Rosinský, Štefan Zaťko, Patrik Mojžiš, Tomáš Seko a Jozef Brezovský. Školenia sa od roku 2012 presunuli z Trenčína do Nitry, keďže v sídle Západoslovenského futbalového zväzu sú vytvorené výborné podmienky na prednášky a vzdelávanie trénerov. Diplomy trénerom odovzdával predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši, ktorý vo svojom príhovore vyzdvihol dôležitosť odbornosti trénerov v našom regióne a ich napredovanie. Za Slovenský futbalový zväz sa odovzdávania diplomov zúčastnil koordinátor mládeže Ján Rosinský. Predseda Trénersko-metodickej komisie Západoslovenského futbalového zväzu Rudolf Hanák uspokojením konštatoval rast kvality vzdelávania trénerov v regióne. V súlade s trénerskou Konvenciou UEFA frekventanti naplnili kritéria UEFA, vďaka čomu získali kvalifikáciu tréner futbalu II. triedy licencie B a zároveň získali odbornú spôsobilosť na trénerské pôsobenie v družstvách mládeže a dospelých, ktoré riadia regionálne futbalové zväzy, tiež súťaží žien a žiačok v štruktúre súťaží, ktoré riadi aj Slovenský futbalový zväz a čiastočne v mládežníckych súťažiach riadených Slovenským futbalovým zväzom.

Pôsobenie trénera so získanou kvalifikačnou triedou a licenciou II/B ako hlavný tréner:
- maximálne IV. liga seniorov
- maximálne II. liga staršieho a I. liga mladšieho dorastu (mimo klubov so štatútom ÚTM s výnimkou kategórie U 16)
- maximálne I. liga žiakov (aj v kluboch so štatútom ÚTM)
- všetky súťaže žien a žiačok (riadené aj SFZ)
- hlavný tréner prípraviek (aj v kluboch so štatútom ÚTM)

Úspešní absolventi UEFA B licencie: Jozef Adámik (Komárno, ligový hráč), Juraj Baláž (Zlaté Moravce), Jaroslav Diviš (Břeclav, ligový hráč), Daniel Hajko (Nové Zámky), Samuel Hrubša (Senica), Roman Hudec (Nitra), Peter Ivánek (Rohov), Karol Kantek (Piešťany), Peter Kostolanský (Trenčín), Jozef Kováč (Trnava), Oskár Lancz (Šaľa), Tomáš Mička (Senica), Vratislav Mojžiš (Trenčín), Eugen Nagy (Komárno), Mário Ondruš (Topoľčany), Róbert Polakovič (Hlohovec), Michal Polčic (Biskupice), Miroslav Reischl (Vráble), Bernard Svetlík (Ostrov), Peter Šarabok (Naháč), Ján Škreňo (Hlohovec), Patrik Vida (Levice)
Organizáciu, lektorov a celý priebeh školení zabezpečuje koordinátor vzdelávania ZsFZ Rastislav Vincúr. Najbližší kurz sa otvára v septembri. Záujemci sa môžu prihlasiť online prihláškou, ktorá je k dispozícii na www.trenerportal.sk.

Na titulnej snímke sú čerství absolventi kurzu UEFA B licencie s licenciami.