Jún 022014
 
pozadie3

Mimoriadne zasadnutie Výkonného výboru Západoslovenského futbalového zväzu zamietlo návrh na reorganizáciu súťaží dospelých s variantom troch Župných majstrovstiev.
Dom futbalu v Nitre bol v pondelok 2. júna dejiskom rokovania mimoriadneho zasadnutia Výkonného výboru Západoslovenského futbalového zväzu, ktoré na základe žiadosti Oblastného futbalového zväzu Nitra zvolal predseda ZsFZ Ladislav Gádoši.
“Reorganizácia republikových súťaží bude mať dopad aj na náš región, veľké pohyby čakajú najvyššiu regionálnu súťaž aj obe štvrté ligy. Preto sme chceli ešte raz otvoriť tému štruktúry modelu našich súťaží,” píše sa v návrhu ObFZ Nitra, ktorý jeho predseda Štefan Korman zaslal všetkým členom Výkonného výboru ZsFZ. “V rámci prebiehajúcej reorganizácie by sme mohli zachrániť-udržať viaceré kluby na tom stupni súťaže, ktorú hrali a navyše by sme získali na úrovni štvrtých líg tri atraktívne súťaže s názvom Župné majstrovstvá (samostatne pre Trenčiansky, Trnavský aj Nitriansky kraj), v rámci ktorých sme by mohli žiadať o podporu futbalu aj príslušné samosprávne kraje. Zároveň by sme v zmysle širokej dohody dokázali rešpektovať aj požiadavky v rámci piatych líg. Za aktuálnej situácie by v tomto variante boli do príslušných Župných majstrovstiev zaradené mužstvá umiestnené v Majstrovstvách regiónu Západ od ôsmeho miesta nižšie, z oboch dnešných štvrtých líg by potom zostupovali iba mužstvá umiestnené na 16. mieste, všetky ostatné by boli zaradené do príslušných Župných majstrovstiev, z V. ligy Juh, Východ a Západ by zostupovali tiež iba mužstvá na 16. mieste, z V. ligy Sever mužstvá na 15. a 16. mieste. Sme si vedomí, že takéto rozhodnutie by mohla prijať iba mimoriadna konferencia, o ktorej zvolanie chceme požiadať,” citujeme ďalej z návrhu ObFZ Nitra.
Priložený bol aj pohľad na nový model súťaží od leta 2014, ako by vyzerali po víkendovom kole, keby bol variant s tromi Župnými majstrovstvami odsúhlasený.

3. LIGA ZÁPAD: Vráble, Gabčíkovo, Topoľčany, Komárno, Šúrovce, V. Meder, Vrbové, Neded, Nemšová, V. Ludince, N. Zámky, Borčice, Levice, Vrakuň, Púchov, L. Rovne, Piešťany, Palárikovo.

ŽUPNÉ MAJSTROVSTVÁ TRENČÍN: Domaniža, Beluša, H. Nitra, Bánovce, T. Stankovce, Chocholná, Tr. Teplá, Kanianka, Šimonovany, Partizánske, N. Dubnica, Častkovce, Bošany, Prečín, Lehota, Malá Čauša.

ŽUPNÉ MAJSTROVSTVÁ TRNAVA: Topoľníky, Galanta, J.Bohunice, Trebatice, Holíč, Modranka, Križovany, Nový Život, DAC “B”, Váhovce, P. Uľany, Ohrady, Janíky, Zvončín, Boleráz, Hlohovec.

ŽUPNÉ MAJSTROVSTVÁ NITRA: Nitra jun., Šurany, Vlčany, Kolárovo, Vion B, ČFK Nitra, Štúrovo, Dvory nad Žitavou, Veľké Lovce, Tvrdošovce, Želiezovce, Imeľ, Čeladice, Kalná n Hronom, Horné Obdokovce, Solčany.

V. LIGA SEVER (Trenčín + Prievidza + P. Bystrica): D. Vestenice, S. Turá, Horovce, Cigeľ, V. Uherce, Ladce, Z. Kostoľany, Podolie, Tr. Turná, Kamenec, H. Poruba, Ilava, Oslany, postup TN, postup PD, postup PB.

V. LIGA ZÁPAD (Trnava + Senica): Oreské, V. Kostoľany, Krakovany, H. Orešany, Gbely, Mokrý Háj, B. Mikuláš, Mor. Sv. Ján, Petrov Ves, postup 5 tímov z TT + SE.

V. LIGA JUH (Galanta + Dunajská Streda): Lehnice, Orechová Pôtoň, Trstice, Tešedíkovo, Jelka, Zl. Klasy, Kráľová n/V, postup 7 tímov z DS + GA.

V. LIGA VÝCHOD (Levice + Nové Zámky + Komárno): Marcelová, Bánov, Kozárovce, Sv. Peter, Nesvady, H. Vrbica, Okoličná n/O, Hurbanovo, Podhájska, Bešeňov, Komjatice, T. Lužany, D. Ohaj, postup KN, postup LV, postup NZ.

V. LIGA STRED: Močenok, Horná Kráľová, Beladice, Alekšince, Radošina, Jacovce, Šoporňa, postup 7 tímov z NR + TO

V následnej diskusii postupne prezentovali svoje stanoviská predsedovia, resp. zástupcovia desiatich oblastných futbalových zväzov, pre pracovné povinnosti boli ospravedlnení Juraj Soboňa z ObFZ Topoľčany a Robert Šuník z ObFZ Prievidza.
Argumenty proti reorganizácii mali rácio, spájal ich jednotný názor v zmysle dodržania Stanov. Tie hovoria jasne – reorganizácia musí byť vyhlásená najneskôr pred začiatkom jarnej časti. “Nebránime sa reorganizácii, ktorá má veľa pozitív, musí však byť pripravená v predstihu a hlavne v súlade so stanovami,” povedal František Masár, ktorý je vo Výkonnom výbore ZsFZ zástupcom ObFZ Trenčín. “Písomný návrh ObFZ Nitra sme konzultovali v rámci nášho Výkonného výboru ObFZ Levice, a tiež s delegátmi Konferencie ZsFZ za náš ObFZ Levice a naše stanovisko je jednotné, všetko je to šité príliš horúcou ihlou,” povedal predseda ObFZ Levice Rastislav Kubica. “Naše kluby avizujú nezáujem o účasť vo štvrtej lige, financie dnes hrajú rozhodujúcu rolu, viaceré chcú hrať v V. lige Juh, model so Župnými majstrovstvami je náročný aj na počet klubov, ktorých by sme na takúto súťaž nemali dostatok, preto nesúhlasíme,” uviedol predseda ObFZ Dunajská Streda Arpád Benovič. “Úpravy v organizácii súťaží sa vyhlasujú najneskôr do dňa začatia jarnej časti súťažného ročníka, ktorý predchádza súťažnému ročníku, v ktorom má k úprave dôjsť,” citoval predseda ZsFZ Ladislav Gádoši z futbalových stanov.
Podporné stanoviská sa striedali so zamietavými, vo výsostne korektnej a konštruktívnej diskusii, ktorá trvala presne jednu hodinu, dal predseda ZsFZ Ladislav Gádoši pokyn k hlasovaniu. Na zvolanie Mimoriadnej konferencie, na ktorej sa malo hlasovať o návrhu ObFZ Nitra na reorganizáciu s modelom jednej 3. ligy, tromi Župnými majstrovstvami a piatimi V. ligami, boli potrebné dve tretiny hlasov členov Výkonného výboru ZsFZ. Za prijatie návrhu sa vyslovilo 5 členov Výkonného výboru ZsFZ – Ján Panák (ObFZ Považská Bystrica), Štefan Korman (ObFZ Nitra), Ervin Kiss (ObFZ Galanta), František Nagy (ObFZ Komárno) a Peter Kováč (ObFZ Nové Zámky), proti zvolaniu mimoriadnej konferencie bolo šesť členov Výkonného výboru ZsFZ – Ladislav Gádoši (predseda ZsFZ), František Masár (ObFZ Trenčín), Jozef Rosa (ObFZ Senica), Vladimír Hracho (ObFZ Trnava), Arpád Benovič (ObFZ Dunajská Streda) a Rastislav Kubica (ObFZ Levice).