Aug 122014
 
ludince_kolaz

Veľké Ludince patria medzi najpríjemnejšie prekvapenia nového ročníka III. ligy Západ. Futbalisti z ani nie dvojtisícovej dedinky v okrese Levice vyhrali v premiére novej sezóny vo Vrábľoch 3:0 a potom deklasovali doma výsledkom 5:0 aj Nové Zámky.


S trénerom TJ Družstevník Veľké Ludince Igorom Kasanom sme hovorili práve o vydarenom štarte treťoligovej šťuky.
Do nového ročníka ste s vašim mužstvom vstúpili veľkým štýlom, čím si vysvetľujete tento parádny začiatok nového ročníka?
- Chalanom som neustále prízvukoval, že boj o postup je jedna vec, udržať sa v kvalitnej súťaži zase druhá. Splnili sme našu misiu, sme v tretej lige, ja cítim na hráčoch, že sa upokojili, keď z nich opadol ten tlak a našej hre to očividne prospieva.
Prvú skúšku ohňom ste úspešne absolvovali v Želiezovciach, kde ste sa predstavili v rámci prvého kola Slovnaft cupu. Aké ambície máte v pohárovej súťaži?
- Pohár a hlavne jeho nový formát vítame ako ideálnu možnosť na zviditeľnenie Veľkých Ludiniec na futbalovej mape Slovenska. Radi by sme k nám pritiahli súpera zvučného mena. Do Želiezoviec sme preto cestovali so zámerom postúpiť, a hoci sme vtedy ešte nehrali celkom podľa mojich predstáv, našu úlohu sme víťazstvom 4:2 splnili.
Víťaznú šnúru ťaháte aj v tretej lige, vyhrali ste vo Vrábľoch aj s Novými Zámkami, pričom impozantné je aj skóre 8:0 z týchto dvoch súbojov. Vládne teda spokojnosť?
- Vo Vrábľoch sme vstupovali do novej sezóny, začali sme opatrne my aj súper, už v prvom polčase sem nevyužili dve tutovky, po prestávke ale súper otvoril viac hru, vyhrali sme zaslúžene. Doma proti Novým Zámkom sme podali veľmi taktický a disciplinovaný výkon a nebudem vôbec preháňať, ak poviem, že pri troche šťastia a lepšom premieňaní šancí sme mohli vyhrať aj vyšším rozdielom ako 5:0.
O osem treťoligových gólov sa podelilo päť strelcov, rozložili ste ofenzívu na viac hráčov?
- Už v minulej sezóne to tak bolo, mali sme vo svojom strede troch plus mínus desaťgólových strelcov, keď vyčnievali Adam Kanyicska, Adam Kosák a Matúš Predajnianský, góly však dokázali strieľať aj obrancovia. Radi by sme pokračovali v tomto trende.
Aké ambície majú Veľké Ludince v novej sezóne?
- Chceme sa pohybovať v lepšom strede tabuľky, aby sme plávali v kľudných vodách. Potrebujeme stabilizovať káder, aby si chalani čím skôr privykli na nároky tretej najvyššej súťaže.
O postupe do II. ligy po takom štarte nesnívate?
- Nie.
Vo Veľkých Ludinciach ste nepretržite štrnásť rokov, posledných päť sezón tu pôsobíte ako tréner. Takáto vernosť sa vidí málokedy.
- Tu som dohrával aktívnu hráčsku kariéru aj štartoval tú trénerskú. S hráčmi aj vedením klubu sme si vytvorili vzťah, ktorý je založený na dôvere, nebolo dôvod niečo meniť. Futbal vo Veľkých Ludinciach stojí na ľuďoch ako sú František Urban, František Vígh a Štefan Mácsady, sú tu aj ďalší menší sponzori. Ľudia, ktorí tu dávajú peniaze do futbalu, mu rozumejú a zároveň ho aj riadia, preto to celé funguje.
Prezradíte filozofiu, ktorou sa riadite pri svojej futbalovej misii vo Veľkých Ludinciach?
- Našu prácu staviame na dobrej partii, základom je pre hráčov škola a práca, futbal nasleduje hneď po tom. Naši hráči študujú alebo pracujú, nie je ľahké skĺbiť všetky povinnosti, ale pri dobrej vôli ide všetko ľahšie.
V druhom kole Pohára prídu do Veľkých Ludiniec Vráble. Vy sa už zrejme pozeráte za horizont, veríte v postup?
- Áno, chceme postúpiť. Máme k dispozícii káder osemnástich kvalitných hráčov, ohlásili sa prvé zranenia, priestor by mali dostať chlapci, ktorí doteraz neboli tak vyťažení.

Na titulnej snímke je hráč TJ Družstevník Alexander Soboňa (číslo 10) a Vrábeľčan Patrik Balko, vo výreze je tréner Veľkých Ludiniec Igor Kasana.