Nov 212012
 
oldici

Za zvuku dychovej hudby a vône opekajúceho sa prasiatka zaplesalo srdce trenčianskeho fanúšika pri pohľade na nástup futbalových legiend na trávnik AS Trenčín. Martin Fabuš, Róbert Hanko, Ondrej Šmelko, Karol Schulz, Peter Németh na jednej strane, na druhej v drese Spartaka Igor Bališ, Jaroslav Timko, Ľubomír Luhový či Rastislav Kostka oživili spomienky na nedávne časy, keď na štadióne na Sihoti predvádzali svoje futbalové umenie.
Hviezdne obsadenie mala aj trénerská lavička domácich. Trio Milan Albrecht – Anton Dragúň – Stanislav Griga stihlo s úsmevom počas zápasu rozdávať pokyny hráčom, rozhovory novinárom a sem-tam zavtipkovať pri menej vydarenej akcii aktérov na ihrisku.
Aktuálny tréner slovenskej futbalovej reprezentácie rád spomína na pôsobenie pod Čákovým hradom v období 1996 – 1998. „Prežil som tu jedno z najkrajších, najemotívnejších období trénerského života. Stretol som tu veľa ľudí zapálených pre futbal, ktorí robili futbal srdcom,“ zaspomínal na obdobie strávené na lavičke vtedajšej Ozety Dukly Trenčín Stanislav Griga. A ako hodnotil výkony bývalých zverencov v exhibičnom zápase? „Všetci vieme, že výsledok bol dnes nepodstatný. Keby mali chlapci o desať rokov menej, tak polovica z nich by patrila medzi adeptov na reprezentačný dres,“ zložil poklonu aktérom zápasu lodivod reprezentácie Slovenska.
Zápas si naplno užíval aj jeho trénerský kolega Anton Dragúň. „V príprave na zápas sme uplatnili „dánsky model“. Aj tí išli z pláže rovno na EURO 1992 a uspeli. Chlapci sú, ako vidím vo forme, len Peťo Németh je akosi viac zaguľatený na brušku,“ povedal s úsmevom krátko po úvodnom hvizde v rozhovore s moderátorom zápasu.
V bielo-čiernom drese domácich a la Juventus nastúpil s číslom 11 aj bývalý prezident FK Ozeta Dukla Trenčín – Pavol Hozlár. „Spomínam na krásnych osem rokov v období 1995 – 2003. Najkrajšie zážitky sa spájajú s postupom do najvyššej súťaže. Stretla sa výborná partia hráčov, trénerov a funkcionárov. Rád spomínam tiež na ME do 21 rokov v roku 2000, kedy sme na našom štadióne privítali hráčov ako Carles Puyol, Xavi Hernenadez, Van Bommel či Marek Jankulovski,“ stihol prezradiť Pavol Hozlár krátko predtým, ako bolo treba vystriedať unavených spoluhráčov a pomôcť na ihrisku.
Na ňom sa odohrával pohodový futbal v priateľskej atmosfére. Obe strany chceli vyhrať. Dlho to vyzeralo na tesné víťazstvo domácich, hosťom z Trnavy sa podarilo dve minúty pred koncom (hralo sa 2 x 25 minút) vyrovnať z pokutového kopu. Evidentne sa všetci bavili futbalom a vychutnávali si atmosféru „starých“ časov.
Ako sa zápas páčil Martinovi Fabušovi? „Zahrali sme si futbal, dnes to nebolo o výsledku. K Trenčínu sa viažu najkrajšie spomienky mojej futbalovej kariéry. Tu som vyrastal, tu som zažil dve sezóny kedy som bol najlepším strelcom ligy. Futbal hrám aktívne doteraz v treťoligovej Nemšovej, ale toto je klub môjho srdca,“ vyznal sa z pocitov jeden z najúspešnejších hráčov klubu v jeho dvadsaťročnej histórii.
V duchu osláv nastúpili o necelú hodinku na trávnik futbalisti AS Trenčín k corgoňligovému zápasu proti Spartaku Trnava. Výkonom a výsledkom museli potešiť všetkých priaznivcov trenčianskeho futbalu. AS Trenčín rozdrvil v exhibičnom duchu Spartak Trnava 6:0! Bola to vskutku vydarená oslava futbalu pod hradom Matúša Čáka.

Legendy AS Trenčín – Legendy Spartak Trnava 2:2, Nečas, Ančic – Ľ. Luhový, J. Timko (11m).
Trenčín: Roman Hodál – Alojz Kulla, Róbert Hanko, Juraj Ančic, Martin Konečný, Karol Schulz, Ondrej Šmelko, Roman Hrnčár, Vladimír Cifranič, Ján Blaháč, Martin Fabuš, Martin Ševela, Marián Klago, Peter Németh, Lubor Knapp, Jan Nečas, Anton Cintula, Miroslav Mičega. Tréneri: Anton Dragúň, Milan Albrecht, Stanislav Griga.
Trnava: Maroš Černý – František Klinovský, Marián Tibenský, Rastislav Kostka, Igor Bališ, Róbert Ovad, Róbert Novák, Jaroslav Timko, Ľubomír Luhový, Július Šimon, Henrich Chorváth, Andrej Filip. Tréneri: Richard Matovič, Branislav Kriška.
(sfz)

Na snímke aktéri exhibičného zápasu futbalových legiend medzi AS Trenčín a Spartakom Trnava.