Jún 012013
 
školsky

Už po druhýkrát sa stretnú najlepšie tímy v malom futbale v kategórii mladších žiakov a žiačok na ihrisku klubu našej najvyššej ligovej súťaže – FC Nitra, a to 3. a 4. júna.
Do finále sa z krajských kôl prebojovalo 8 chlapčenských a 8 dievčenských tímov aby medzi sebou súťažili o čo najlepšie umiestnenie, ktoré v prípade troch najlepších tímov v oboch kategóriách znamená aj finančné ceny pre svoje školy v celkovej hodnote 12 000 EUR. Celkovo sa do 2. ročníka prihlásilo spolu 1528 tímov (1045 chlapčenských a 483 dievčenských), čo znamená 18%-ný nárast oproti vlaňajšku.

Finalisti Dôvera Školského pohára SFZ 2012/2013:
Kraj Chlapci Dievčatá
Bratislavský ZŠ Tilgnerova, Bratislava ZŠ Gessayova, Bratislava
Trnavský ZŠ Sadová, Senica ZŠ Vrbové
Nitriansky ZŠ s VjM Sokolce ZŠ Jelenec
Trenčiansky ZŠ s MŠ Veľká okružná, Partizánske ZŠ s MŠ Soblahov
Žilinský ZŠ Kľačno, Ružomberok ZŠ s MŠ Lokca
Banskobystrický ZŠ Trieda SNP, Banská Bystrica ZŠ s MŠ Sebechleby
Prešovský ZŠ Komenského, Lipany ZŠ Bartolomeja Krpelca, Bardejov
Košický ZŠ Veľká okružná, Michalovce ZŠ Gorkého, Trebišov

Titulárnym partnerom tohto najmasovejšieho podujatia v malom futbale je Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s. Jej generálny riaditeľ, Martin Kultan pri príležitosti konania finálového turnaja uviedol: „Som hrdý na to, že poisťovňa Dôvera je partnerom Školského pohára, v rámci ktorého sa spolu so Slovenským futbalovým zväzom snažíme rozvíjať nádejné športové talenty. Projekty, ktoré vedú mladých k aktívnemu športovaniu a teda prevencii ako takej, sú jednou z prioritných oblastí našej podpory. Veľká vďaka patrí učiteľom, ktorí pri malých športovcoch stoja a usmerňujú ich napredovanie. Malým futbalistom a futbalistkám zapojeným do nášho spoločného projektu so SFZ ďakujeme za ich snahu, vytrvalosť a športové výkony, ktoré podávali počas celého turnajového zápolenia. Želám im, nech ich na ceste za futbalovým úspechom sprevádza veľa športového nadšenia, zmysel pre férovú hru, zdravá súťaživosť a povestné futbalové šťastie.”
Dôvera zdravotná poisťovňa priniesla do 2. ročníka aj pozoruhodný projekt Divokej karty, vďaka ktorému sa na finálový turnaj dostanú aj talentovaní mladí športovci z tímov, ktoré sa do finále neprebojovali. Na základe odporúčaní učiteľov a riaditeľov zúčastnených škôl vybrala porota, v ktorej boli zástupcovia Dôvery, SFZ, reprezentační tréneri Ivan Galád a Zsolt Pakusza, ako aj redaktor RTVS Vladimír Pančík, 20 nadaných futbalistov a futbalistiek, pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia. Tí budú mať možnosť ukázať svoje kvality nielen svojim rovesníkom, ale aj mládežníckym trénerom SFZ, ktorí sa postarajú, aby mohli svoj talent v budúcnosti rozvíjať na klubovej a možno neskôr aj reprezentačnej úrovni.
Pre Slovenský futbalový zväz je Dôvera Školský pohár najdôležitejším podujatím v oblasti grassroots, čo zdôrazňuje aj prezident SFZ Ján Kováčik: „Sme potešení narastajúcim záujmom o tento turnaj, čo je pre nás dôkazom, že cesta, na ktorú sme vlani vykročili, je správna. Osobitne chcem poďakovať zdravotnej poisťovni Dôvera za to, že podporila podujatie určené pre našu mládež a navyše doň vniesla nový a veľmi dôležitý prvok sociálnej zodpovednosti.”
Na svojich nástupcov sa do Nitry prídu pozrieť ambasádori podujatia – reprezentácia do 21 rokov v zastúpení trénera Ivana Galáda, Róberta Maka, Lukáša Pauscheka, Dobrivoja Rusova a ďalších. Svoje možno budúce kolegyne príde pozdraviť aj naša reprezentantka a dvojnásobná Futbalistka roka Eva Kolenová, a taktiež aj člen úspešného reprezentačného tímu do 17 rokov, ktorý sa prebojoval na MS v Spojených arabských emirátoch, Tomáš Vestenický. Nebude chýbať ani tréner reprezentačného “áčka” Michal Hipp, ktorý si našiel čas napriek povinnostiam na zraze pred kvalifikačným zápasom v Lichtenštajnsku a medzi mladých futbalistov a futbalistky príde aj mnohonásobný reprezentant a účastník MS v JAR Peter Pekarík.
Dôvera Školský pohár SFZ 2012/2013 sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.